Zabiegi chirurgiczne ręki to szeroki zakres procedur, które mogą wymagać różnego rodzaju znieczulenia w zależności od stopnia ingerencji w tkankę czy długości trwania. Wybór odpowiedniego znieczulenia jest kluczowy dla skuteczności zabiegu i komfortu Pacjenta. W dzisiejszym artykule wyjaśniamy, z jakich rodzajów anestezji korzystają chirurdzy ręki w Klinice Model Med w Warszawie.

Znieczulenie w chirurgii ręki – rodzaje

Rodzaj znieczulenia stosowanego w chirurgii ręki zależy głównie od rodzaju zabiegu. Najłagodniejsze znieczulenie miejscowe stosuje się w przypadku zabiegów na tkankach powierzchownych w tym podczas: zaopatrywania urazów, szycia skóry, usuwania drobnych zmian skórnych, leczenia niewielkich uszkodzeń lub schorzeń ręki. Bardziej zaawansowanego znieczulenia wymagają zabiegi rekonstrukcyjne oraz wymagające głębszej penetracji w tkankę, zwłaszcza procedury ingerujące w układ kostny.

Znieczulenie ręki przy krótkich i długich zabiegach

Znieczulenie może różnić się również w zależności od czasu trwania zabiegu oraz konieczności użycia opaski uciskowej na ramieniu, odcinającej krążenie krwi w ręce. Znieczulenie miejscowe pozwala wykonać krótki, powierzchowny zabieg, ponieważ nie ma praktycznie żadnego wpływu na organizm i po kilkudziesięciu minutach ustępuje. Znieczulenie skóry, znieczulenie przewodowe palca (polegające na ostrzyknięciu nerwu palcowego) czy znieczulenie na dłoni mogą być wykonane w każdej chwili bez konieczności dodatkowych badań i sprawdzenia stanu zdrowia Pacjenta. Natomiast jeżeli zabieg ma trwać dłużej, anestezjolog ma do wyboru dwie możliwości: wykonanie znieczulenia przewodowego na różnych poziomach (np. okołonadgarstkowego, pni nerwowych na ramieniu, pni nerwowych na przedramieniu) lub znieczulenia splotu ramiennego z dostępu pachowego.

Na czym polega znieczulenie przewodowe regionalne?

Znieczulenie przewodowe regionalne, np. w Model Med w Warszawie to rodzaj znieczulenia wyłączający całą kończynę. Obejmuje wszystkie pnie nerwowe, a także inne nerwy, które docierają do kończyny, na przykład ze strony klatki piersiowej. Znieczulenie to pozwala na założenie opaski uciskowej na ramieniu i wyłączenie krążenia krwi bez odczuwania skutków tego ucisku przez Pacjenta. Znieczulenie przewodowe obwodowe również można uzupełnić niedokrwieniem, ale wtedy musi być ono krótkotrwałe, ponieważ długotrwały ucisk na ramieniu jest dla Pacjenta uciążliwy.

Inne rodzaje znieczulenia stosowane w chirurgii ręki

Od niedawna dostępne jest innowacyjne znieczulenie ręki, które daje możliwość niedokrwienia obwodowego w miejscu operowanym, a jednocześnie nie wymaga założenia opaski uciskowej na ramieniu. Jest to znieczulenie wykonywane za pomocą specjalnej mieszanki leków, które dzięki temu, że jeden ze składników obkurcza naczynia, powodują okresowe niedokrwienie danej okolicy. Wyjątkowo rzadko natomiast wykonuje się zabiegi chirurgiczne na ręce w znieczuleniu ogólnym – zarówno dożylnym, jak i pełnym z intubacją. Wysoka inwazyjność tego rodzaju znieczulenia i ryzyko powikłań sprawiają, że chirurdzy sięgają po nie w ostateczności. Oczywiście może się zdarzyć, że nie ma możliwości współpracy z anestezjologiem, który wykonuje znieczulenia przewodowe i wtedy trzeba skorzystać ze znieczulenia ogólnego przy dużych zabiegach, ale są to wyjątkowe sytuacje.

Dodaj komentarz